Engellilerde ÖTV İndirimi Nasıl Yapılır?

Engellilerde ÖTV İndirimi Nasıl Yapılır?

Engelli bireyler Özel Tüketim Vergisinden muaftır. Engelli vatandaşlar özel tüketim vergisi indiriminden yaralanabilmektedir. Peki ÖTV indiriminden nasıl yararlanır? Engelli bireyler ÖTV’siz otomobil alabilir mi?

ÖTV Otomobil İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Düzenlenen maddeyle, engelliler için ÖTV muafiyeti, motor hacmi 1600 santimetreküpü aşmayan ve vergisiz fiyatı 90 bin TL’yi geçmeyen araçlar için uygulanacak. Tasarının ilk halinde bu sınır 70 bin TL olarak yer alıyordu.

Engel oranına göre araç alımı yapılmaktadır. Belli engel oranına sahip olmayan vatandaşlar bu vergiden yararlanamamaktadır. Engelli olan birey, tam teşekküllü hastaneden yüzde 90’ın üzerinde alacağı bir rapor ile ÖTV indiriminden tam olarak yararlanmaktadır. %90 Oranından fazla engeli bulunan kişiler alacakları ÖTV indirimli araçlarını kendileri kullanamayacakları için 3.derece yakınlarına kadar bu araçları kullanabildikleri gibi özel şoförde tutularak kullandırılabiliyor.

ÖTV İndiriminden Yararlanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

ÖTV indirimli araç alabilmek içi engelli bireylerin engeline göre rapor alınmaktadır. Engelli kişinin sakatlığı arabayı kendi kullanmasına olanak sağlıyorsa sağlık kurulu raporunda “h sınıfı ehliyet alır özel tertibat araç kullanır” ibarelerinin olması gerekmektedir.

Engelli vatandaşın raporunda özel tertibatlı araç kullanır ibaresi varsa aracı sadece kendisi kullanabilir. Eğer raporunda otomatik vitesli araç kullanır ibaresi varsa (sol bacaktan engelliler için) o aracı başka engelli bireyden başka sürücü de kullanabilir. Raporu alırken bu ibarelere dikkat etmek gerekmektedir.

ÖTV İndirimli Araç Alabilmek İçin % Kaç Rapor Alınmalıdır?

Engel oranı % 90 ve üzerinde olan engelli bireyler, almış oldukları araçlarını kendi başlarına kullanamayacak durumda oldukları için ÖTV’den tamamen muaf tutulmuşlardır. Şayet, engel oranı % 90 ve üzerinde olmasına rağmen aracı kendi kullanacak engelliler, alacakları aracı engeline göre düzenletmelidirler. Buna göre belirtilen oranda özrü bulunan engelli vatandaşlar bunu belgeleterek ÖTV ödemeksizin araç sahibi olabilirler.

Engel oranı % 90’ın altında olan bireyler alacakları otomobilde engellerine yönelik herhangi bir düzenleme yapmazlarsa ÖTV muafiyetinden yararlanamamaktadırlar.

%60 Engel Oranı Olanlar ÖTV’siz Araç Alımından Yararlanır Mı?

%60 engel raporu olan vatandaşlarımız ÖTV indirimli otomobil alamamaktadır. %90 engel raporunun aşağısındaki durumlarda ÖTV’siz araç alınmamaktadır. Hafif engelli olarak da bilinen bu statüdeki vatandaşlarımız hayatlarını kısıtlayan bir engele sahip olmakla birlikte kendi yaşamsal ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilirler. Bu indirim %40 ile %90 a kadar engeli olan vatandaşlarımı kapsadığı için örneğin yüzde 60 özürlü raporu ile araba almak da mümkündür.

Sonuç olarak ÖTV muafiyetinden yararlanmak için rapor %90, ÖTV indirimden faydalanmak için en az %40 olmalıdır.

Engelli Bireylerin Aldığı Araçlar Kaç Yıl Satılamaz

Engelli bireylerin aldığı araçların satımı ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmaktadır. Bu yasal düzenlemenin asıl amacı engelli bireylerin haklarını korumaktır. Oto galericilerin engelli vatandaşların haklarını suistimal etmelerinin önlenmesi için araçların satımına 5 yıl sınırı konulmuştur. Engelli bireylerin ÖTV’siz aldığı otomobiller 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Ancak şu nokta atlanılmamalıdır. ÖTV’siz alınan aracı eğer engelli vatandaş 5 yıl dolmadan satmak isterse ancak başka bir engelli vatandaşa satabilmektedir.

5 Yılın sonunda aracın üzerindeki yasak kalkmakta ve araç rahatlıkla satılabilmektedir.

Engelli Bireyin Raporu İle Başkasının Üzerine Araç Alınır Mı?

Engelli bireyin raporu ile ÖTV muafiyeti ya da indirimini başka kişi yararlanamaz. Engelli bireyler sadece kendi üzerlerine araç almaktadırlar.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz