Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek? Tüm Detaylar!

Kanal İstanbul Ne Zaman Bitecek? Tüm Detaylar!

Kanal İstanbul projesinde son durum ne? Kanal İstanbul projesi bitiş tarihi ne? Kanal İstanbul projesinin tanıtım filmi, işte projenin tüm detayları ve bitiş tarihi.

Kanal İstanbul Projesi Ne Zaman Başlıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre Kanal İstanbul projesi 2018 yılında başlayacak. Cumhurbaşkanı yapmış olduğu konuşmadan Kanal İstanbul projesinin kendi hayali olduğunu belirtmişti. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Erdoğan bu projenin gerçekleştirileceğinin üzerinde durmuştu.

Kanal İstanbul projesinin Detayları Neler?

20 milyar liraya mal olması düşünülen Kanal İstanbul tam 400 metre genişliğinde ve 30 milyon metrekare alandan oluşturulacak. 400 metre genişliğinde olan kanalın tam 25 metre derinliği olacak. Ayrıca; Kanal boyunca 5’i devlet karayollarını 5’i ise kanalın doğu ve batı yakasında kurulacak Yenişehir’i birbirine bağlayacak her biri farklı dizaynı ile genel  görünüme muhteşemlik katacak 10 köprü yer alacak.

Kanal İstanbul’un alanı 30 milyon metrekare yer kaplayacak. Küçükçekmece gölü ve Sazlıdere Barajı üzerinden geçerek Terkos Gölü’nün doğusundan Karadenize bağlanacak.

Kanalın Oluşturduğu Haliçler Sosyal Alana Açılacak

Kanalı çevreleyen topoğrafyanın oluşturduğu haliçlerde küçük tekneler için marinalar, sergi, konferans gösteri merkezi, müze gibi bilimleri barındıracak kültür merkezi yapıları, camiler ve serbest bölgeler bulunacak. Kanal İstanbul, Küçükçekmece – Başakşehir – Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayacak. Kanal İstanbul projesi ile Küçükçekmece Gölü yeniden canlandırılması planlanıyor.

Kanal İstanbul Projesi Ne Zaman Bitecek?

Büyük bir çalışma alanında gerçekleştirilecek projenin net bir bitiş tarihi henüz açıklanmadı. Ancak projenin tamamının 5 yıl içerisinde tamamlanacağı uzmanlar tarafından ön görülüyor. Böyle büyük bir projenin 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanması oldukça yoğun çalışma gerektirecek.

Kanal İstanbul Projesinin Tanıtım Filmi

https://www.youtube.com/watch?v=1ER2g2UBd0Y

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz