Klima Mı Vantilatör Mü? Yaz Aylarında Nasıl Serinlemeliyiz?

Klima Mı Vantilatör Mü? Yaz Aylarında Nasıl Serinlemeliyiz?

Sıcakların artması ile birlikte klima kullanımı artıyor. Peki evlerimizdeki, ofisimizdeki veya arabamızda ki klima zararlı mı? Evde klima yerine ne kullanmalıyız? Klima mı vantilatör mü? İşte tüm detayları haberimizin devamında.

Ülkemizde Klima Kullanımı

Ülkemizin bir kısmı yaz aylarında aşırı sıcak olmakta, bu durum çalışma ve yaşama koşullarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle de daha rahat bir yaşama çevresinin sağlanması için sıcaklık ve nem oranını düşüren soğutucular ve klima cihazları kullanılmaktadır.

Klima ve Vantilatör Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Serinlemek için klima da vantilatör de tercih edilebilir. Ama kullanmasını bilmek gerekiyor. Biz kullanmasını bilmediğimiz için bazı olumsuz vakalarla karşılaşıyoruz. Bana da her gün klimayla vantilatöre bağlı olarak 3 ile 5 arası vaka geliyor. Ancak klimalar, doğru kullanıldığı zaman faydalı da oluyor. “Vantilatör yüz felci yapıyor” şeklinde haberler çıkıyor. Doğru kullanmadığınız zaman klima da yüz felcini getirebilir. Klimadan bahsediyorsak dışarıdaki sıcaklık ile klimalı ortamdaki sıcaklığın arasında en fazla 7 derece fark olmalıdır. Klimanın ayarı yüksekte değil düşükte tutulmalıdır. Ayrıca klimaların düzenli olarak bakımlarının yaptırılması gerekmektedir. Vantilatörler ise direkt kişiye dönük tutulmamalıdır. Bu şekilde kullanıldığı takdirde sağlığımız açısından olumsuz bir etki yaratmaz.

Doğru Klima Kullanımı:

Dışarıdaki hava ile iç mekandaki hava arasındaki 5-6 derece fark olmalıdır. Yani Dışarıda 40 mekan içerisinde 20 derece hava olursa sağlığa zarar getirmektedir. Soğuk havaya alışan vücut dışarıya çıktığında anında reaksiyona uğrayacak ve sağlık problemleri ortaya çıkabilecektir.

Doğru Vantilatör Kullanımı:

Vantilatör kişiye dönük olmamalıdır.  Sürekli dönmeli ve hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Gece yatarken çalışan vantilatör yattığınız tarafında tam tersi doğrultusunda konumlandırılmalıdır. Gece kullanımında özellikle de uyku pozisyonundayken vantilatörün kullanılması gerekir. Burada da eğer sağ tarafta yatıyorsanız, vantilatör sol tarafı taramalı. Bu rahatsızlığa neden olmaz.

Klima Mı Vantilatör Mü Daha Az Yakar

Klima ile vantilatörü bire bir ölçtüğünüz zaman klimada enerji sarfiyatı daha düşük olur. Bunu kışın kafelerde kullanılan elektrikli ısıtıcılara da benzetebilirsiniz. Bir Kilowatt’lık enerji tüketiminde 1 Kilowatt’lık bir enerji alırsınız. Bu bağlamda kapalı alanlarda sadece klima tercih edilmelidir.

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz