Selimiye Cami Ramazana Hazır!

Selimiye Cami Ramazana Hazır!

Ramazanın gelmesi ile birlikte camilerde yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Edirne ilimizde yer alan Selimiye Cami ramazanda oldukça fazla yerli turist çekmektedir. Selimiye Cami’sinde tüm hazırlıklar tamamlandı. Ramazanda iftar ile birlikte yanan mahyalarda tamamlandı. Peki Selimiye Cami mahyalarında ne yazacak? Ayrıntılar haberimizin devamında.

Ye, yedir, israf etme

Vakıflar Genel Müdürlüğü mahya ekibinin hazırlayacağı “Oruç bedenin zekatıdır” ve “Ye, yedir, israf etme” sözlerinin yazılı olduğu mahyalar, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camisi’nin minareleri arasında yer alacak.

İki Farklı Yazı Yazacak

Bu yıl iki farklı yazı yanacak Selimiye’de. Ramazanın ilk günü “Oruç bedenin zekatıdır” mahyası yanacak. 15’inci günde yazı değişecek. İkinci yazıda “Ye, yedir, israf etme” mesajını halkımızla paylaşacağız.

Mahyaların Tarihi ve Önemi Nedir?

Osmanlı’dan günümüze miras mahya geleneğinin Vakıflar Genel Müdürlüğünce yaşatıldığını belirten Güneren, şunları kaydetti:

“Mahya bir Ramazan geleneği ve Selimiye Camisi’ne de çok yakışıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün profesyonel bir mahya ekibi var. Bu ekip geleneksel yöntemlerle her sene kendi atölyelerinde mahyaları hazırlıyor. Programa aldığı camilere bu mahyaları asıyor. Tabii ki Selimiye Camisi de bu camiler içinde. Ustalarımız Ramazan başlamadan birkaç gün önce gelip mahyaları minarelere takacak. Bu sene mahya açısından hazırlıklarımız tamamlandı.

Selimiye Cami Restorasyona Giriyor

Günören önümüzdeki yıl Cami’nin restorasyona girdiğini, minarelerinin bakıma alınacağını ve belkide bir iki yıl restorasyonda kalacağını bildirdi. Bilindiği gibi cami bu sene restorasyona girecek. Bundan dolayı önümüzdeki birkaç yıl minarelerin onarımı ve iskele kurulmasından dolayı mahya asımına ara verilecek. Selimiye’de ayrı güzel gözüken mahyayı yine dört gözle bekliyoruz.”

 

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz