Tüm uzmanların ortak görüşü uyku neden bu kadar önemli?

TÜM UZMANLARIN ORTAK GÖRÜŞÜ OLAN UYKU NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Özellikle izolasyonda geçirdiğimiz bu günlerde sağlıklı  uyku vazgeçilmez ihtiyacımızdır. Yaşamımızın tüm aktivitelerini uykuya göre programlamalıyız. Ortalama 7 saat sağlıklı bir uyku özellikle bu günlerde vazgeçilmezimiz olmalıdır. Peki sağlıklı bir uyku için neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız? Sağlıklı uyku düzenini nasıl oluşturabiliriz?

Birçoğumuz uykuya düşkün, bir o kadar da aşık! kimimizde tek az uyuyarak günün önemli bölümünde ayakta! Uyku hayatın en güzel yanı olabilir, hele kaliteli uykuysa. Asırlardır insanoğlu gece uykuya gündüz aktiviteye programlıdır. Fakat günümüzde teknolojinin gelişmesi, aktivitelerin çeşitlenmesi, iletişimin yaygınlaşması uyku düzeninin bozulmasına neden olmuştur.

İdeal uyku yetişkin insanlar için 7 saat olmakla beraber bunun insana fayda sağlayabilmesi kaliteli olmasını gerektirir. Sağlıklı bir uyku ortopedisi düzgün seçilmiş bir yatakla başlar mutlak sessizlik ve kesin karanlık ile devam eder. Ayrıca uyku öncesi aşırı çay, kahve ve kafein içeren içecekler tüketmek beynimizi uyaracağından uyumamızı güçleştirir. Vücudumuzun aynı saatte uyumaya alıştırırsak oluşan günlük rutin sağlıklı uykunun anahtarlarından biri olur. Bununla beraber uyuduğumuzda sadece vücudumuzu ve beynimizi dinlendirmiş olmayız. Mutlak sessizlik karanlık sağlandığında ve bize uygun bir yatakta uyuduğumuzda uykunun belli aşamalarında daha derin uykuya dalarız ve bu arada vücudumuz bağışıklık sistemini yenileyen hormonlar salgılar. Dolayısıyla uyumak sandığımızın aksine sadece belirli bir saatte yatıp belirli bir saatte kalkmak değildir. Hayatımızın ve sağlığımızın en belirleyici faktörlerinden biridir. Uyku yerine uyku saatinde ayakta kalmayı ve aktivite yapmayı tercih edersek sadece yorgun ve uykusuz olmayız. Uyku esnasında vücudumuzun bizi yenileyen dinamiğini de engellemiş olur.

Kısacası ister ılık bir duş, ister ılık bir bardak süt, ister müzik, isterse de kayaların üzerinden atlayan kuzuları saymak… önemli olan sağlıklı bir ortamda düzenli uykudur. Tüm geceyi uykusuz geçirmiş olsak dahi, sabah kalkmanız gereken saatte kalkıp dengelemeye çalışmalıyız. Gündüz ne kadar yorgun olursak  olalım uyumayıp belirlediğimiz uyku saatinde yatağa girip uyumalıyız. Böylece zorunlu durumlar karşısında uyku düzenini tekrar oturtmuş oluruz.

“Evde kal” sürecinde normal günlük çalışma düzenimizi ve uyku düzenimizi tıpkı dışarıda geçirdiğimiz günlerdeki gibi sürdürmeye devam etmeliyiz. Yani saat 11.30’da yatabilir 08.00’de kalkabilir; günlük kahvaltı, çalışma ve diğer aktivitelerimizi sanki herşey normalmiş gibi elimizden geldiğince ve olabildiğince yapabiliriz. Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…

Kadir Polat

Kadir Polat 29 Yaşında ve İktisat Bölümü mezunu olup sitemizde uzun süredir Ekonomi Kategorisi başta olmak üzere güncel haberler yazmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz