Yeni Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir?

305 0

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni bir programla eski kimlik kartları hükümsüz kalacağından yenilerinin çıkarılması gerekmektedir. Tabi eskileri yenisi çıkarılana kadar kullanılabilecektir. En çok merak edilen soru ise yeni kimlik kaç günde gelir? biçimdedir. Yeni kimlik kartları şüphesiz öncekinden baya değişik olacaktır. Öncelikle ehliyet kartları ya da bir atm kartı tasarımı gibi kartlı şekilde olacak ve ön sol tarafta biyometrik bir fotoğraf yer alacağı gibi arka tarafında da bir çip bulunacaktır. Tabi bütün bunlar için gerekli evraklarla başvurulması gerekmektedir. Sonrasında merak edilen soru ise yeni kimlik ne zaman gelir? Kaç günde gelir? Tüm sorularınızın yanıtı sitemizde yer almaktadır…

Çipli Kimlikler İçin Gerekli Evraklar ve Bilinmesi Gerekenler

Yeni kimlikler için halktan iki milyondan fazla kişi başvurmuş olup en çok merak edilen de yeni kimlik kaç günde gelir? ya da başvuru için neler gerekiyor şeklindedir. Öncelikle çipli kimlik kartları için gerekli evraklar ve bilinmesi gerekenleri sıralamak doğru olacaktır. Öncelikle başvuru işlemleri internet üzerinden ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ web portalı üzerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Şayet yurt dışından müracaat yapılacaksa dış temsilciliklere gitmek gerekiyor. Başvuru için lazım belgeler ise şunlardır: Halen kullanılan nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi kimlik hükmü taşıyan bir belge ile 1 adet son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Başvuru sahibi en az 15 yaşında olmalıdır. 16 TL değiştirme ücreti de başvuru sırasında yatırılır. Kimlik kartı için yeni kimlik ne zaman gelir? sorusunun yanıtı da e-posta ile takip edilebilir.

Yeni Kimlik Ne Zaman Gelir?

Kuşkusuz bu süreçte en çok merak edilen soruların başında yeni kimlik kaç günde gelir? olmaktadır. Öncelikle online randevu alınıp ve bu süreç tamamlanmalı ve başvurunun bitiş tarihi dikkate alınıp bir kenara not edilmelidir. Bu tarihten itibaren büyük olasılıkla en az 15 en fazla 2 ay içinde elinize ulaşacaktır. Özellikle İstanbul gibi yoğun nüfuslu yerlerde yeni kimlik ne zaman gelir? sorusunun yanıtı 30 ila 40 gündür. Ancak daha az nüfuslu yerlerde bu süre çok daha kısalabilmektedir. Bununla birlikte kimlik başvurularındaki yoğunluk azaldıkça bu süreler daha da azalabilmektedir. Web portalı, çağrı merkezi veya e-posta ile de kimliğin teslim edilme süreci takip edilebilir. Kimlik hazırlanıp kargoya konulduğunda ise PTT kargodan size bir sms gelecektir. Bu tarihlerde evde bulunmanızda fayda olacaktır.


İLGİLİ HABERLER