728x90
CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu Dönemi Sona Erdi! Özgür Özel Yeni Genel Başkan!

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı tamamlanırken 2. tura kalan genel başkan seçimlerinde Özgür Özel 812 oy alarak CHP'nin yeni genel başkanı oldu. 

 

Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre; CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda ikinci tura kalan seçimi Özgür Özel 812 oyla kazandı. Özel, CHP’nin 8'nci Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı. CHP 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlık yarışını ikinci turda kazanan Özgür Özel, CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu. Özgür Özel 812 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı.  100. yaşını kutlayan CHP’de Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık yaptı. 22 Mayıs 2010 tarihinde CHP Genel Başkanlığına seçilen Kılıçdaroğlu toplam 13 yıl 166 gün görev yaptı.

 

OYLAMA SAAT 21:00'DA BAŞLADI!

 

CHP 38. Olağan Kurultayı "İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı" sloganıyla bugün Ankara’da başladı. Konuşmaların ardından kurultayda oylama işlemi 21:00’de başladı. Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, oylamanın 2 saatte tamamlanmasının öngörüldüğünü duyurdu. İmamoğlu ardından oyunu kullandı. Ayrı bir salonda gerçekleştirilen oy verme işleminde genel başkan adayları Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel de oylarını kullandı.

 

SEÇİM İKİNCİ TURA KALDI

 

Oy verme işlemi saat 23:00 itibariyle tamamlandı. Sayım sonuçlarına göre Kemal Kılıçdaroğlu 664, Özgür Özel 682 delegenin oyunu aldı. 1366 delegeden 2 kişinin oy kullanmadığı, 18 oyun ise geçersiz sayıldığı açıklandı. Genel başkanlık seçimi salt çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura kaldı. İkinci tur oylamanın saat 00:30'da başladığı belirtildi. Oy kullanma işlemi saat 02.30'da tamamlanacak. Adaylardan birinin seçimi kazanması için 1366 delegeden 683'ünün oyunu alması gerekiyordu.

 

CHP'DEN AÇIKLAMA: KILIÇDAROĞLU ÇEKİLDİ HABERLERİ GERÇEK DEĞİL

 

CHP kurumsal hesabından kurultaydaki iddialarla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:  

 

"38. Olağan kurultayımız bir demokrasi şöleni olarak devam etmektedir. Genel Başkanlık seçimi, 2. tura kalmıştır. Sosyal medyada “Kemal Kılıçdaroğlu çekildi” şeklinde yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Seçim süreci devam etmektedir."  

 

KILIÇDAROĞLU OY KULLANDI

 

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanları Kılıçdaroğlu'nun kurultay salonuna geleceği bildirildi. Bu arada Kılıçdaroğlu ikinci tur için oyunu kullandı. 

 

Öte yandan gazeteci İsmail Saymaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Kılıçdaroğlu'nun çekileceğini CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun doğruladığını söyledi. Saymaz paylaşımında; "CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’na “Kılıçdaroğlu çekilecek mi?” diye sordum. “Evet, çekiliyor, çekilecek” dedi. Saymaz, bunu TV'den duyurunca tekrar arandığını ve "ikinci turun sonucuna göre çekilmeye karar vereceğinin" belirtildiğini aktardı. Özgür Özel de ikinci tur için oyunu kullandı.

 

CHP'DEN İKİNCİ YALANLAMA

 

Söz konusu iddiaların ardından CHP'den ikinci bir açıklama daha yapıldı. Açıklamada "Tekraren ifade ediyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun çekildiği iddiaları gerçekdışıdır. Kendisi, az önce oy kullanmıştır. Demokrasi şölenimiz sürmektedir. 2. Tur seçimleri devam etmektedir" denildi. 

 

İMAMOĞLU: SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR

 

Bu arada Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu çekilme iddialarına ilişkin "Söylenecek çok şey var, sonra konuşuruz" ifadelerini kullandı.

 

KILIÇDAROĞLU KURULTAY SALONUNDAN AYRILDI

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ikinci tur oy kullanma işleminin devam ettiği kurultay salonundan kendisini bekleyen aracına binerek ayrıldı. Kılıçdaroğlu'nun evine geçtiği öğrenildi. 

 

İKİNCİ TUR OYLAMA BİTTİ

 

İkinci tur oylama da saat 02:30'da sona erdi, sayıma geçildi.

 

ÖZEL 8. GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ

 

Seçimi Özgür Özel'in kazandığı açıklandı. Özel, CHP’nin 8. Genel Başkanı oldu. Özgür Özel ikinci turda 812 oy alırken, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı.  Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye gelerek "Kürsüyü boşaltalım, CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel açıklamasını yapsın" dedi.  İmamoğlu "Kurultayımız, ülkemiz ve demokrasimiz adına büyük bir olgunlukla genel başkan seçimini tamamlamıştır. Sonuç her halükarda CHP'nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur.  Sayın Özgür Özel 812 oy, Sayın Kılıçdaroğlu 236 oy. Partimizin yeni genel başkanı Özgür Özel olmuştur. Kendilerini kutluyor ve yeni görevinde başarılar diliyorum. Ülkemize, partimize, demokrasimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. 

 

ÖZGÜR ÖZEL'DEN İLK KONUŞMA: SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ

 

Sahneye gelerek Genel Başkan olarak ilk konuşmasını yapan Özgür Özel, "Hayatımın en büyük onurunu, en büyük gururunu yaşıyorum" dedi.

 

Özel şunları söyledi:

 

 Oy birliğiyle hepimizin yürekten desteklediği şekilde şahsınızda bu onurlu görevi yerine getirdiğiniz için tüm CHP'liler adına size teşekkür ediyorum. Bugün ilk tur sonuçlandıktan sonra daha önce pek az deneyimlenen ve 2 oy farkla ikinci tura kalan seçim sırasında 'ben oraya geleyim, Özgür başkanımızın elini kaldırayım' niyetini ifade eden, hepimizi duygulandıran şimdi bizimle birlikte, gönlü bizimle birlikte olan, bundan sonra başlattığı adalet yürüyüşüne hep beraber devam edeceğimiz sayın genel başkanımıza teşekkür ediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen'in ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğunda oturmak onların emanetine sahip çıkmak bundan sonra benimle birlikte hepinizin görevidir. Ben sizlere güveniyorum.

 

'1366 DELEGEMİZİ BANA OY VERMİŞ KABUL EDİYORUM’

 

Bir teşekkürü kolay kolay siyaset sahnesinde görülmeyen, bu süreçte geçmişteki pratiklerinin aksine yanımda olan, beni yetiştiren, anneme, babama, kardeşime, sevgili eşim Didem'e, biricik kızım İpek'e ve Özel-Okay ve Menemenlioğlu ailelerine yürekten teşekkür ediyorum. İlkokul öğretmenimden yatılı okuldaki öğretmenlerime, beni yetiştiren öğretmenlerime, beni yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma, böylesi bir gecede bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP'lilere yürekten teşekkür ediyorum. CHP'nin 130 milletvekilinden oluşan harika bir grubu var. Çok konuşuldu, buraya kim kaç milletvekilinin desteğiyle geldi diye. Bu salondan 130 milletvekilimizle el ele, omuz omuza çıkıyorum. Salona il başkanlarımızla girdik, bu salondan 81 il başkanımızla kol kola omuz omuza çıkıyorum. İmza sayıları çok konuşuldu. Ben seçim sonuçlarını sayın başkanım müsaade ederse 1366 delegemizi bana oy vermiş kabul ediyor, hepsine teşekkür ediyorum.

 

'BÜYÜK BİR ZAFERİ KAZANACAĞIZ’

 

Büyük bir üzüntünün, travmanın arkasından düşmüş omuzları dikleştirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek, buna inandık, arkadaşlarımızla inandık, sizlere inandık, siz de inandınız, umudu yükselttiniz. Bu zor süreçte, bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma kendi adıma söz veriyorum. Benim süreç boyunca ve bugün istemeden kırdıklarımız olduysa affola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren Plan Bütçe Komisyonu'ndaki mücadelesine büyük enerji ve tek yumruk olarak devam edecek. 5 ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanıyoruz. 1,5 milyon üyemize diyorum ki, biz Cumhuriyetin 100. yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek, yüzleri güldürmek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütümüzle yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum. Durmayacağız, çalışacağız, omuz omuza çalışacağız, elimizdeki belediyelerin tamamını yeniden kazanacak, yanlarına yenilerini ekleyecek ve hep birlikte büyük bir zaferi kazanacağız, buna inanıyorum, bunun için de sizlere güveniyorum.

 

'ÖNCE HATAY'A İKİNCİ OLARAK OSMANİYE'YE GİDECEĞİM’

 

Kendi adıma iki sözü tutacağımı ifade ederek sözlerimi sonlandırıyorum. Örgüte verdiğim bütün sözleri tutacağım. Yarın sabah 09.30'da 81 il başkanımla yarınki parti meclisi sürecini görüşmek üzere toplantı koydum, kendilerini davet ediyorum. Ön seçime, demokratik tüzüğe yönelik bu partiye yakışır her türlü iyileştirmede verdiğimiz sözlere hep beraber zaman kaybetmeden tutacağız. Benim bir sözüm var. Sayın Başkanın emeğinin çok olduğu Hatay. Hatay'a gittiğimde siyaset konuşmadım. Dedim ki, 'mazbatamı alacağım, ilk konuşmamı Hatay'da yapacağım, sürekli Hatay'ı gündemde tutacağım'. İkinci olarak Osmaniye'ye gideceğim. Söz verdim, geliyorum. Hep beraber büyük zaferler yaşayacağız. Bugün zafer bir adayın, bir ekibin değildir. Bir yarışmanın sonunda kazanılan zafer değildir. Bugünkü zaferin galibi bütün CHP'lilerdir. Türkiye'ye ve dünyaya parti içi demokrasi, çoklu yarışı, CHP'de genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Şimdi önceki genel başkanlarımız, sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve bu partiye emek veren hep birlikte yerel seçime omuz omuza yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun. Hepinizi çok seviyorum, saygılar sunuyorum.”

 

Özel daha sonra sosyal medya hesabından da bir teşekkür mesajı paylaştı. Özel'in mesajı şöyle: "Beni Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına layık gören Cumhuriyetimizin 2'nci Yüzyılının İlk Kurultayının delegelerine teşekkür ediyorum. Bu salondaki umut dalgasını büyütmek ve partimizi iktidar yapabilmek için tüm örgütümüzle omuz omuza çalışacağız!”

 

PERDE ARKASI: KILIÇDAROĞLU 'ÇEKİLME' DÜŞÜNCESİNİ PAYLAŞTI

 

Bu arada edinilen bilgiye göre, ilk tur sonucu ortaya çıktıktan sonra Kemal Kılıçdaroğlu Kurultay Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir görüşme yaparak “çekilme” düşüncesini paylaştı. Kılıçdaroğlu bu düşüncesini daha sonra yakın ekibi ve bazı belediye başkanları ile değerlendirdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in aralarında olduğu bazı belediye başkanları ile bazı parti yöneticisi ve milletvekilleri buna itiraz ederek devam etmesi için Kılıçdaoğlu’nu ikna etti. Kılıçdaroğlu da “çekilme” düşüncesinden vazgeçerek üzerine ikinci tur oylamaya katıldı.