728x90
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Hapis Cezası!

Ekrem İmamoğlu'na hapis cezası... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada aldığı 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezasına ilişkin ABD ve Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada aldığı 2 yıl 7 ay 15 günlük hapis ve siyasi yasak cezası, ABD ve Almanya Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere dünya basının yabancı basında da yankı buldu. ABD Başkanı Joe Biden yönetimi Ciner Medya Grubu ABD Temsilcisi Ali Çınar'a karara ilişkin açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ali Çınar'a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı; "Bugün İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ifade özgürlüğünü kısıtlamayı amaçlayan 'hakaret yasalarına' dayanarak 2 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılmasından derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı yaşıyor. Bu haksız ceza insan haklarına, temel özgürlüklere ve hukukun üstünlüğüne aykırıdır. Türkiye'deki sivil toplum, medya, siyaset ve iş dünyası liderlerine yönelik devam eden suçlamalar ve uzun süreli tutukluluk hallerinden ciddi endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve örgütlenme hakkı, sağlıklı bir demokrasinin temelidir. Türkiye'yi bu temel özgürlüklere saygı duymaya ve bu davayı hızlı ve adil bir çözüme ulaştırmaya davet etmeye devam ediyoruz." dedi.

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Karar demokrasi adına büyük bir gerileme. İfade özgürlüğü, özellikle seçim kampanyalarında adil rekabet için en önemli kılavuzdur." sözlerine yer verdi. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a potansiyel bir rakip olarak görüldüğünü belirten WSJ, "Cumhurbaşkanı yaklaşık yirmi yıl iktidarda kaldıktan sonra kaybetme riskiyle karşı karşıya. Kamuoyu yoklamaları, İmamoğlu'nun aday olması durumunda bire bir seçimde Sayın Erdoğan'ı yenebileceğini gösteriyor" dedi.