728x90
İstanbul Barosu Can Atalay’ın Yanında

İstanbul Barosu, Can Atalay’ın ikinci hak ihlali kararını Yargıtay'a gönderen 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri için Hakimler ve Savcılar Kurulu'na suç duyurusunda bulundu.

 

İstanbul Barosu, Can Atalay hakkında açıklama yaptı. sözcü.com'un aktardığı bilgiye göre, Atalay hakkındaki hak ihlali kararının bir kez daha Yargıtay'a gönderilmesi üzerine 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri HSK'ya şikâyet edildi.

Baro Başkanı Filiz Saraç:

“Anayasa Mahkemesi, Baromuz üyesi Av. Ş. Can Atalay ile ilgili ihlal kararının uygulanmaması üzerine ikinci defa ihlal kararı vermiştir. Anayasa Mahkemesi’nin ikinci ihlal kararına rağmen haksız ve hukuka aykırı olarak Av. Ş. Can Atalay halen Silivri (Marmara) Cezaevi’nde tutulmaktadır.

Anayasa Mahkemesi tarafından “yeniden yargılanmasına başlanması, mahkûmiyet hükmünün infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan tahliyesinin sağlanması ve yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi” şeklinde tereddüde mahal bırakmayacak şekilde açıklanmıştır. Buna rağmen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, görevini kötüye kullanarak tahliye kararı vermemiş ve dosyayı yeniden Yargıtay 3. Ceza Dairesine göndermiştir.

İstanbul Barosu tarafından Anayasa Mahkemesi’nin ilk ihlal kararı üzerine görevini yapmayan ve dosyayı Yargıtay’a gönderen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakkında ‘görevi ihmal suçu’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Anayasa Mahkemesi’nin ikinci ihlal kararının Resmî Gazete’de yayınlanmasına rağmen başta tahliye olmak üzere Anayasa Mahkemesi kararında belirtilen kararları vermeyen ve dosyayı yeniden Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderen ‘İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan’ ve ‘Üyeleri’ hakkında işledikleri bu yeni suç ile ilgili de Baromuz tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Anayasa Mahkemesi kararı derhal uygulanmalıdır. Baromuz üyesi Av. Şerafettin Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

 Etiketler: