728x90
'Cep Herkülü' Lakaplı Naim Süleymanoğlu'nun Vefatının Üzerinden 5 Yıl Geçti

'Cep Herkülü' lakaplı Naim Süleymanoğlu'nun vefatının 5. ölüm yıl dönümü. Peki Dünya ve Türk halter tarihine adını altın harflerle yazdıran efsane sporcular arasında yer alan birçok şampiyonluğu bulunan "Cep Herkülü" lakaplı Naim Süleymanoğlu kimdir? Neden öldü? Cevabı haberimizde...

 

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan Türk'ü haltercisidir. Tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir. Çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkül'ü olarak anılan Naim Süleymanoğlu, Türk Süpermen adıyla da anılır. Haltere 1977'de, on yaşındayken başladı. On beş yaşındayken Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç altın olimpiyat madalyası, yedi dünya şampiyonluğu ve altı Avrupa şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında 16 yaşındayken, silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti. 1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam 63 rekor kırarken yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında şampiyonluklar kazandı. 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 

 

 

Neden öldü?

 

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden dolayı tedavi gören Süleymanoğlu'na 6 Ekim 2017'de ameliyatla karaciğer nakli yapıldı. Nakil sonrası beyin kanamasına bağlı ödem nedeniyle beyin ameliyatına alınan Süleymanoğlu'nun hayati tehlikesinin devam ettiği açıklandı. O günden itibaren yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 tarihinde 50 yaşında ölmüş, cenazesi 19 Kasım 2017 Pazar günü Fatih Camii'nden kaldırılarak Edirnekapı Şehitliği'nde defnedilmiştir.