728x90
Ukrayna'nın Acil Olarak Beklediği Alman Yapımı Tanklar İle İlgili Berlin'den Flaş Bir Hamle Geldi!

2023'e hızlı bir giriş yapan savaş son sürat devam ederken Almanya'dan gelen haber kısa sürede dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Geride bıraktığımız 2022 yılının Şubat ayında başlayan savaş 2023'te de hız kesmeden devam ediyor.

 

Hürriyet gazetesinin dış basından derlediği habere göre; Savaşın ilk günlerinden itibaren Kiev'i hedef alan ancak haftalarca süren kuşatmaya rağmen kenti düşüremeyen Rusya hedefini doğuya çevirmişti. Ukrayna'nın acil olarak beklediği Alman yapımı tanklar ile ilgili Berlin'den flaş bir hamle geldi. Alman basını Berlin'in tank gönderme şartını sayfalarına taşıdı. Söz konusu haberlere göre, Almanya, ABD'nin de aynısını yapması durumunda Ukrayna'ya tank ihraç etme kararı aldı.


Alman yetkili, Berlin'in ABD'nin kendi tanklarını göndermeyi kabul etmesi halinde Almanya'nın Rusya'ya karşı savunmasına yardımcı olmak üzere Alman yapımı tankları Ukrayna'ya gönderilmesine izin vereceğini söyledi. Almanya’da ana muhalefet CDU/CSU’nun yanı sıra hükümet ortakları FDP ve Yeşiller ile halkın çok büyük bir bölümü SPD’li Başbakan Olaf Scholz’a zaman kaybetmeden Ukrayna’ya ‘Leopard 2’ tipi Alman tanklarının gönderilmesi için baskıyı artırıyor. Zira ‘Leopard 2’ tanklarının üretildiği savunma sanayi şirketi Rheinmetall Yönetim Kurulu Başkanı Armin Papperger, 'Yarın Ukrayna’ya ‘Leopard 2’ tipi tanklar gönderilmesi kararı verilse bile, bu ancak gelecek yılın başında mümkün olur' sözleri ile Ukrayna'ya kötü haberi vermişti.

 

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Papperger ellerinde şu anda 22 adet ‘Leopard 2’ ve 88 adet ‘Leopard 1’ tipi tank bulunduğunun altını çizmiş ve açıklamasında şu ifadelere yer vermişti;

 

'Bize sipariş gelmeden bizim bu tankları kullanılır duruma getirmemiz söz konusu olamaz. Çünkü bunun maliyeti milyonlarca Euro’yu bulur. Biz de bunu kendimiz önceden finanse edemeyiz. Tanklar sadece boyanmayacak, savaşa hazır hale getirilmeleri için teknik olarak donatılacak. Bunun için de tüm parçaların tek tek yeniden elden geçirilmesi gerekiyor. Bu da zaman alır.Etiketler: